Oddziały szpitalne

Szpital w Opatowie jest szpitalem powiatowym posiadającym podstawowe oddziały (wewnętrzny, chirurgię, ginekologię z położnictwem, pediatrię i oddział noworodkowy), Izbę Przyjęć, pracownie diagnostyczne i poradnie specjalistyczne, świadczącym usługi medyczne w ramach finansowania z NFZ. Przyjmujemy wszystkich chętnych, zapewniamy ciągłość leczenia. Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów.

PRACOWNIA DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ
Rejestracja
Tel: 15 86 70 445
godz. pracy 07:00-07:00
Lekarze:
dr Janusz Grabowski- specjalista radiodiagnostyki
dr Grzegorz Opala- specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej
dr Tomasz Tkocz – certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego
Technicy:
mgr inż. Katarzyna Sitek-koordynator
Danuta Bogusławska-kierownik techników
Krzysztof Szewczyk
Katarzyna Rycombel  
Joanna Mrós-Kwiatek
Technicy rtg udzielają fachowych informacji dotyczących przygotowania chorego i wymaganych dokumentów. Wyniki odbiera się w godz. 11:00-17:00 w dni robocze. Na życzenie pacjenta udostępniamy dokumentację elektroniczną.

RTG
Pracownia RTG dysponuje trzema aparatami rentgenowskimi do wykonywania konwencjonalnych zdjęć rtg, w tym przyłóżkowych. Poradnia Ortopedyczna i Chirurgiczna posiadają bezpośredni podgląd zdjęć.  W 2016r. zakupiliśmy nowy skaner do nowoczesnego obrazowania cyfrowego. Zdjęcia wykonywane przy użyciu naszego sprzętu cechuje wysoka jakość obrazu. Wyniki badań rejestruje się na płytach CD i DVD.

Tomografia Komputerowa
16storzędowy aparat f-y TOSHIBA wyposażony jest w automatyczną strzykawkę. Obrazowanie z użyciem środka kontrastowego odbywa się w asyście lekarza i pielęgniarki anestezjologicznej. Badania wykonujemy pacjentom ambulatoryjnym i szpitalnym.
Terminy oczekiwania dla pacjentów ambulatoryjnych są najkrótsze w rejonie!
Zakres wykonywanych  badań obejmuje wszystkie obszary ciała: ośrodkowy układ nerwowy, tkanki miękkie i kości (w tym kręgosłup), klatkę piersiową, narządy jamy brzusznej oraz cały układ naczyniowy.

USG
Nowoczesny aparat f-y GE umożliwia wykonanie badań: jamy brzusznej, tarczycy, gruczołu piersiowego, ginekologicznych (usg płodu, usg przezpochwowe) i przepływów naczyniowych (Doppler). Ultrasonograf z głowicą kardiologiczną służy do obrazowania serca u dzieci i dorosłych. Echokardiografię wykonują certyfikowani lekarze kardiolodzy. Pod kontrolą usg przeprowadzamy biopsję cienkoigłowe guzów tarczycy, gruczołu piersiowego i węzłów chłonnych. Uzyskany materiał podlega ocenie histopatologicznej. Do opisu badania usg, który chory otrzymuje tego samego dnia dołączony jest wydruk, po wynik biopsji pacjent zgłasza się po 2- 3 tygodniach.PRACOWNIA ENDOSKOPII
Tel: 5 86 70 457/ 15 86 70 405 (piel. Aneta Wanat)
Rejestracja 07:00-15:00 pn-pt
Kierownik Pracowni: dr Marcin Olender- specjalista chirurgii ogólnej, certyfikat PE I Katedry Kliniki im Mikołaja Kopernika w Krakowie  
Piel.: Aneta Wanat, Jolanta Patraś
Pracownia wyposażona w gastroskopy oraz kolonoskop  sprzężone z nowoczesną wieżą f-y OLYMPUS umożliwia diagnostykę chorób przełyku, żołądka i jelita grubego. W pracowni wykonujemy zabiegi endoskopowe tamowania krwawienia z żylaków przełyku oraz usunięcia polipów.
Oferujemy badania refundowane w asyście lekarza i pielęgniarki anestezjologicznej. Dysponujemy nowoczesnym  systemem sterylizacji urządzeń. Jesteśmy dumni z pozytywnych ocen SANEPID-u.LABORATORIUM
Tel: 15 86 70 455
Kierownik: mgr Joanna Marzec- diagnosta  
Koordynator Pracowni Serologii: mgr Maria Kapała- diagnosta
Wykonujemy pełen zakres badań laboratoryjnych, także badania: hormonalne, immunologiczne, poziom witamin oraz mikroelementów w płynach ustrojowych. Pracujemy na odczynnikach renomowanych firm. Krew pobierają certyfikowane pielęgniarki, u dzieci specjalistki pielęgniarstwa pediatrycznego.
Umożliwiamy wykonanie badań komercyjnych przez całą dobę (materiał pobierany jest w Izbie Przyjęć).  
Pracownia serologii zatrudnia wyłącznie analityków z uprawnieniami do tego typu oznaczeń. Nowoczesna wirówka z miękkim zawieszeniem zapewnia precyzyjny rozdział elementów krwi. W 2017r. wprowadziliśmy nowoczesną mikrometodę kolumnową oznaczania grup krwi i przeciwciał odpornościowych.
Istnieje możliwość wydania pacjentowi identyfikatora grupy krwi.APTEKA SZPITALNA
Tel: 15 86 70 459
Kierownik: mgr Monika Lenart-magister farmacji
Technik: Iwona Dziadowicz- technik farmacji
Apteka szpitalna zaopatruje oddziały i Poradnie w leki i płyny niezbędne do leczenia pacjentów w oparciu o Receptariusz Szpitalny. Pozostałe zamówienia realizowane są na wnioski indywidualne po akceptacji Dyrektora ds. Medycznych. Szpital zapewnia pacjentom wszystkie leki nieodpłatnie.

ODDZIAŁY SZPITALNE
Oddział Ginekologiczno-Położniczy  
Sekretariat: Teresa Szczur
Tel: 15 86 70 415
Piel. Oddziałowa: Anna Bernat
Tel: 15 86 70 416
Ordynator: dr Ireneusz Kargulewicz- specjalista ginekologii i położnictwa
Tel: 15 86 70 460
Lekarze:
Tel: 15 86 70 415
dr Ryszard Stankiewicz- specjalista ginekologii i położnictwa
dr Małgorzata Wilk-Mądzik- - specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista endokrynologii
dr n.med Adam Dziamba - specjalista ginekologii i położnictwa
dr Antoni Rożek- specjalista ginekologii i położnictwa
dr Andrzej Hara- specjalista ginekologii i położnictwa
dr Mariusz Śmiłowski- specjalista ginekologii i położnictwa
dr Ryszard Szymański- specjalista ginekologii i położnictwa
Zakres usług medycznych oferowanych pacjentkom ginekologicznym obejmuje: pełen zakres klasycznej ginekologii zabiegowej, ginekologię laparoskopową oraz profilaktykę i diagnostykę chorób gruczołu piersiowego z zastosowaniem mammografii, ultrasonografii oraz biopsji cienkoigłowej celowanej. Oddział specjalizuje się w leczeniu operacyjnym nietrzymania moczu i wypadania narządu rodnego metodami małoinwazyjnymi (taśmy TVT, TOT). Wieloletnia współpraca z wybitnymi ginekologami oraz doświadczony zespół operatorów skutkuje minimalną liczbą reoperacji. Stały nadzór epidemiologiczny potwierdza bezpieczeństwo pacjentek leczonych w oddziale.
Pacjentkom ciężarnym zapewniamy najwyższy standard opieki położnych i lekarzy. Prowadzimy wszystkie etapy porodów, zapewniamy obrazowanie ultrasonograficzne i 3D wysokiej jakości. W oddziale posiadamy klimatyzowaną nowocześnie wyposażoną salę porodową. Oferujemy możliwość porodów rodzinnych i w znieczuleniu zewnątrzoponowym, zapewniamy wspólny pobyt matki z dzieckiem. W naszym oddziale, kiedyś w starym budynku, dzisiaj w nowym, spotykają się pokolenia kobiet , które powierzyły nam swoje zdrowie i życie, a także życie swoich dzieci. Personel lekarsko-pielęgniarski potrafił stworzyć unikalną atmosferę dyskrecji i zaufania.Oddział Chirurgii Ogólnej
Sekretariat
Tel 15 86 70 410
Piel. Oddziałowa: Barbara Stanniek
Tel: 15 86 70 411
Ordynator: dr n.med Izabela Jaraczewska
Tel: 15 86 70 431
Lekarze:
Tel: 15 86 70 410
dr Stanisław Zioło- specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii onkologicznej, specjalista ochrony zdrowia
dr Marian Komendacki- specjalista chirurgii ogólnej
dr Tomasz Tkocz- specjalista Ist. chirurgii ogólnej
dr Mariusz Drożdżyk- specjalista Ist chirurgii

Zespól operacyjny oddziału chirurgicznego wykonuje pełen zakres operacji klasycznych w obrębie narządów jamy brzusznej i tkanek miękkich. Jesteśmy do dyspozycji w przypadkach nagłych 24 godziny na dobę. Doświadczenie i fachowość specjalisty chirurgii onkologicznej zapewnia wysoki wskaźnik wyleczeń. Oferujemy możliwość kompletnej diagnostyki chorób naczyń, także z użyciem angioTK. Specjalizujemy się w leczeniu operacyjnym niedokrwienia kończyn dolnych i owrzodzeń żylnych. Zespół pielęgniarski pod kierunkiem Pani Barbary Staniek zapewnia troskliwą opiekę pacjentom oddziału.

Oddział Dziecięcy i Neonatologiczny:
Oddział Pediatrii:
Piel. Oddziałowa: Alina Dudek
Tel: 15 86 70 419
Ordynator Oddziału Dziecięcego: dr Marek Smuszkiewicz- specjalista pediatrii
Tel: 15 86 70 418
Lekarze:
Tel: 15 86 70 418
dr Beata Golińska-Pawlik- specjalista Ist  pediatrii
dr Marzena Malec-Chodorek- specjalista Ist pediatrii, specjalista chorób płuc
dr Irena Mazurkiewicz-specjalista pediatrii
dr Anna Węgorkiewicz- specjalista Ist pediatrii
dr Michał Żyła- Tel 15 86 70 418
Oddział Dziecięcy, reaktywowany w kwietniu 2015r, zapewnia fachową opiekę medyczną dla dzieci od urodzenia do 18 roku życia. W czasie hospitalizacji dziecka zapewniamy możliwość pobytu rodzicom lub opiekunom, a w razie potrzeby pomoc psychologiczną. Świadczymy usługi medyczne w zakresie podstawowych schorzeń wieku dziecięcego. Specjalizujemy się w leczeniu chorób układu oddechowego, alergii i schorzeń układu moczowego. Organizacja oddziału dostosowana jest do specyfiki i sezonowości chorób wieku dziecięcego. Posiadamy 2 izolatki, dysponujemy sprzętem do fizykoterapii (inhalacje, kinezyterapia, drenaż ułożeniowy). Sale pacjentów są przestronne, personel wykwalifikowany i życzliwy. Zespół lekarsko-pielęgniarski kierowany przez dr Smuszkiewicza zdobył w krótkim czasie uznanie i zaufanie tutejszego środowiska. Z satysfakcją obserwujemy rosnące grono młodych pacjentów z tych samych środowisk.Oddział Noworodkowy
Piel. Oddziałowa: Anna Bernat
Tel. 15 86 70 417
Ordynator Oddziału Neonatologicznego: dr Barbara Mazur Adamczyk-specjalista pediatrii
Tel 15 86 70 414
Oddział neonatologiczny zapewnia opiekę nad noworodkiem: zdrowym, przedwcześnie urodzonym oraz z niską masą ciała oraz oferuje terapię pomostową dla noworodków chorych. Oddział wyposażony jest w nowoczesne inkubatory dla wcześniaków oraz stanowisko do oddechu wspomaganego. Wszyscy lekarze pełniący dyżur w oddziale posiadają certyfikat ukończenia kursu resuscytacji noworodka.
Oddział noworodkowy prowadzony jest w nowoczesnym europejskim systemie „rooming-in”, czyli „pobyt matki z dzieckiem” obejmującym opiekę nad noworodkiem i jego matką. Personel oddziału promuje karmienie naturalne. Oddział ubiega się o tytuł „Szpital Przyjazny Dziecku”. Niewątpliwym atutem jest osoba ordynatora- dr Mazur-Adamczyk, wielokrotnej laureatki konkursu Lekarz Roku w województwie.Oddział Wewnętrzny
Sekretariat: Katarzyna Faliszewska
Tel: 15 86 70 403
Piel. Oddziałowa: Bożena Goraj
Tel: 15 86 70 404
Pielęgniarki:
Tel: 15 86 70 405
Ordynator: dr Grzegorz Szymkiewicz- specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiologii
Tel: 15 87 70 402
Lekarze:
Tel: 15 86 70 406
 dr Monika Domagała- specjalista chorób wewnętrznych, specjalista Ist. medycyny pracy
dr Zbigniew Kochanowski-specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiologii
dr Andrzej Karski-specjalista chorób wewnętrznych, specjalista hypertensjologii
dr Wojciech Dziurzyński- specjalista Ist chorób wewnętrznych, specjalista medycyny ogólnej i rodzinnej
dr Krzysztof Mazurkiewicz- specjalista  chorób wewnętrznych, specjalista medycyny ogólnej i rodzinnej

Oddział wewnętrzny podzielony jest  na część internistyczną i kardiologiczną. Wyposażenie  oddziału zapewnia kompleksową diagnostykę i  leczenie schorzeń: serca, układu oddechowego, nerek i przewodu pokarmowego. Pacjenci przebywający w oddziale mają dostęp do pełnej oferty badań laboratoryjnych i mikrobiologicznych. Pacjentom leżącym oddział zapewnia świadczenia rehabilitacyjne pod kierunkiem mgr Katarzyny Dobrowolskiej.
Sala kardiologiczna  posiada 2 stanowiska  intensywnego nadzoru wyposażone w pompy infuzyjne, system ciągłego monitorowania, inhalator ultradźwiękowy i kardiostymulator przezprzełykowy. Mnogie specjalizacje lekarzy zatrudnionych w oddziale wewnętrznym zapewniają pacjentom szeroką ofertę terapeutyczną.

Izba Przyjęć
Tel 15 86 70 401, 15 86 70 437
Piel. Oddziałowa: Krystyna Bień
Ordynator: dr Monika Domagała- specjalista chorób wewnętrznych, specjalista Ist. medycyny pracy
Izba Przyjęć pełni ciągły dyżur medyczny dla pacjentów kierowanych przez zespoły ratownictwa, lekarzy POZ-ów lub zgłaszających się indywidualnie. Izba Przyjęć dysponuje salą reanimacyjną, salą zabiegową, izolatką i 5 stanowiskami na dwóch salach obserwacyjnych.
Szpital realizuje transport w postaci ambulansu medycznego dla pacjentów z dysfunkcją ruchu lub schorzeniami uniemożliwiającymi samodzielne poruszanie. W ramach umów z  okolicznymi POZ-ami zapewniamy  transport pacjentów do Poradni Specjalistycznych.Zespół Anestezjologiczny
Piel. Oddziałowa: Anna Kaptur
Tel: 15 86 70 412
Koordynator: dr Tomasz Nowak-specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
Lekarze:
Tel. 15 86 70 413
dr Agnieszka Chruścicka –specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
dr Ryszard Gajewski- specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
dr Małgorzata Jurczyk-Stachyra- specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
dr Zyta Kłeczek- specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
dr Przemysław Rupart- specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
dr Ewa Skrok- specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
Zespół anestezjologiczny wykonuje znieczulenia do operacji chirurgicznych, ginekologicznych i cięć cesarskich, prowadzi reanimacje w stanach zagrożenia życia oraz sedację dla chorych pobudzonych i przy zabiegach endoskopowych, ordynuje terapię w bólach pooperacyjnych i przewlekłych. Wszyscy lekarze posiadają tytuł specjalisty, regularnie dokształcając się w nowoczesnych technikach anestezjologicznych, gwarantują bezpieczeństwo i komfort pacjentom.
Szpital w Opatowie posiada stanowisko intensywnej terapii wyposażone w respirator przeznaczone dla chorych niewydolnych oddechowo i krążeniowo. Personel zapewnia całodobowe monitorowanie funkcji życiowych.

Blok Operacyjny
Tel: 15 86 70 420 (pielęgniarki instrumentariuszki)
Posiadamy klimatyzowane sale operacyjne zaopatrzone w nowoczesny system ochrony antybakteryjnej. Jesteśmy dumni z niskiego wskaźnika zakażeń okołooperacyjnych.
Zespół pielęgniarski stanowią wykwalifikowane instrumentariuszki. Personel pomocniczy bloku operacyjnego należy do najbardziej stabilnych w szpitalu pod względem przepracowanych lat. Dobra współpraca i atmosfera w zespole przekłada się na wyniki operacyjne.Prosektorium
Prosektorium służy wyłącznie pacjentom zmarłym w szpitalu. Nie wykonujemy sekcji zwłok, w razie konieczności zlecamy je innym podmiotom.
Nadzór nad prosektorium pełni Pan Jacek Kiszka.